Biogram

prof. dr hab. Alicja Kargul

Pedagog, andragog, poradoznawca. Profesor nadzwyczajny (tytuł profesora w 1998) w Uniwersytecie Wrocławskim. Od 1999 profesor zwyczajny Uniwersytetu Zielonogórskiego. Wykładowca w Dolnośląskiej Szkole Wyższej.

Kontakt: alicja.kargul@dsw.edu.pl

Wykaz publikacji :

Kargulowa A., Poradnictwo zawodowe na tle przemian kulturowych [w:] Człowiek - kultura - edukacja, pod red. J. Papieża, Wydawnictwo Uniwersytetu Gdańskiego, Gdańsk 2006.

Kargulowa A., Poradnictwo andragogiczne. Konsekwencje paradygmatycznego przesunięcia [w:] Teraźniejszość –Człowiek –Edukacja, 2006, nr 2.

Stan i perspektywy rozwoju refleksji nad edukacja dorosłych pod. red. T. Aleksandra i D. Barwińskiej, Uniwersytet Jagielloński, Instytut Technologii Eksploatacji, Kraków - Radom 2007, s. 115 –121.

Kargulowa A., Refleksje wokół tematu konferencji „Poradnictwo między etyką a techniką” [w:] Poradnictwo między etyką a techniką pod red. V. Podgórnej, Kraków 2007, Impuls, s. 35 – 50.

Kargulowa A., Pomoc przez porady. Statyczna „versus” procesualna struktura poradnictwa w przestrzeni życia społecznego [w:] Pedagogika społeczna. Debata, pod red. E. Marynowicz –Hetki, Warszawa 2007, Wydawnictwo Naukowe PWN, s. 444-465.

Kargulowa A., Poradnictwo jako forma pomocy młodzieży [w:] Zagrożenia okresu dorastania pod red. Z. Izdebskiego, Zielona Góra 2008, Oficyna Wydawnicza U.Z. s. 267 –275.

Kargulowa A., Wojtasik B., Badanie jakości poradnictwa [w:] Jakość w poradnictwie zawodowym, Grażyna Morys-Gieorgica (Red.), Warszawa : Ministerstwo Gospodarki i Pracy, 2004, s. 7-26.

Kargulowa A., W kwestii akademickiego statusu poradoznawstwa [w:] Poradoznawstwo - kontynuacja dyskursu, Alicja Kargulowa (Red. nauk.), Warszawa : Wydawnictwo Naukowe PWN, 2009, s. 15-35.

Kargulowa A., Summary [w:] Poradoznawstwo - kontynuacja dyskursu : podręcznik akademicki, Alicja Kargulowa (Red. nauk.), Warszawa : Wydawnictwo Naukowe PWN, 2009, s. 424-428.

Kargulowa A., Wstęp [w:] Poradoznawstwo - kontynuacja dyskursu : podręcznik akademicki, Alicja Kargulowa (Red. nauk.), Warszawa : Wydawnictwo Naukowe PWN, 2009, s. 7-14.

Kargulowa A., (red,) Poradoznawstwo – kontynuacja dyskursu, PWN, Warszawa 2009.

Kargulowa A., Poradnictwo wobec kultury indywidualizmu [w:] Teraźniejszość - Człowiek - Edukacja, 2009, 2 (46), s. 7-18.

Kargulowa A., (Red. nauk.)Poradoznawstwo - kontynuacja dyskursu, Warszawa : Wydawnictwo Naukowe PWN, 2009, 430 s.

Kargulowa A., Poradnictwo zawodowe w poglądach Profesor Wandy Rachalskiej [w:] Wybrane aspekty doradztwa zawodowego, Gertruda Wieczorek (Red.), Katowice : "Śląsk", 2009, s. 28-37.

Kargulowa A., Zmiany w polskim poradnictwie [w:] Edukacja Dorosłych, 2010, 1 (62), s. 9-26.

Kargulowa A., Miejsce poradnictwa w kulturze indywidualizmu [w:] Poradnictwo w kulturze indywidualizmu, Edyta Zierkiewicz, Violetta Drabik-Podgórna (Red.), Wrocław : Oficyna Wydawnicza ATUT-Wrocławskie Wydawnictwo Oświatowe, 2010, s. 45-57.

Kargulowa A., O poradnictwie społeczeństwa sieci [w:] Teraźniejszość - Człowiek - Edukacja, 2010, 2 (50), s. 7-22.

Kargulowa A., Ewa Trębińska-Szumigraj "Współuzależnienie matek narkomanów", Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne, Gdańsk 2010, 248 stron : (co-dependence of addicts' mothers)

Praca recenzowana: Współuzależnienie matek narkomanów, Ewa Trębińska-Szumigraj : Gdańsk: Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne 2010 [w:] Alkoholizm i Narkomania : 2011, T. 24, nr 1, s. 61-63.

Kargulowa A., "Inny" w pedagogice [w:] Pedagogika ogólna : dyskursy o statusie naukowym i dydaktycznym : praca zbiorowa, Teresa Hejnicka-Bezwińska (Red.), Bydgoszcz : Wydawnictwo Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego, 2011, s. 73-80.

Kargulowa A., Próba zainteresowania pedagogiki ogólnej uczeniem się w sytuacji poradniczej [w:] Przegląd Pedagogiczny, 2011, 1, s. 124-134.

Kargulowa A., On the counselling of a network socjety [w:] Teraźniejszość - Człowiek - Edukacja, 2011, s. 45-60.

Kargulowa A., Counselling in the Satellite Communication Era [w:] Studia Poradoznawcze, 2012, s. 201-215.

Kargulowa A., Poradnictwo ery komunikacji satelitarnej [w:] Studia Poradoznawcze, 2012, s. 19-34

Alicja Kargul

Kadra: